راهنمای مدیریت تدارکات و خرید

راهنمای مدیریت تدارکات و خرید

   هدف از این مقاله معرفی و تشریح ابزارها و شاخص هایی است که مدیران تصمیم گیرنده به کمک آن ها بتوانند خرید اقتصادی تری داشته باشند. در پایان خواهیم دید که چگونه کاربست این شاخص ها و ابزار ها می تواند منجر به صرفه جویی 50 درصدی در هزینه های تامین یک کالای خاص شود.

   مدیریت خرید و اعمال صحیح و برنامه ریزی شده ی فرآیند خرید نقش مهمی در کنترل و کاهش هزینه ها، بهبود کیفیت خدمات و افزایش بهره وری در عملکرد سازمان ها خواهد داشت. به منظور پی بردن به اهمیت این مسئله کافی است به این نکته اشاره کنیم که به طور متوسط سازمان ها بین 30 تا 50 درصد بودجه ی خود را به امر خرید و تدارکات کالا اختصاص می دهند.

   به همین دلیل یافتن ترکیبی بهینه از عوامل و مولفه های موثر بر فرآیند تامین کالا و پرهیز از تفکر تک بعدی در خرید، می تواند نقش به سزایی در افزایش بهره وری سازمان ها ایفا کند.

صرفه جویی در هزینه ها از طریق بهینه سازی مدیریت خرید

   بررسی مولفه های کلیدی موثر بر هزینه ی مالکیت کل (TCO: Total Cost of Ownership) و همچنین در نظر گرفتن سه معیار کیفیت (Quality)، هزینه (Cost) و تحویل (Delivery)، می تواند کمک شایانی در یافتن نقطه ی بهینه ی خرید، با هدف ممانعت از اتلاف منابع و تسهیل در انتخاب اقتصادی ترین کالا داشته باشد.

   در این میان، کیفیت کالای خریداری شده از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در برخی از موارد جنبه ی حیاتی دارد. کیفیت کالای خریداری شده از یک طرف در تولید و ارائه ی محصول یا خدمت نهایی و مقبولیت آن نزد مشتریان سازمان موثر بوده و از سوی دیگر در جریان مصرف احتمالی آن در سازمان، موجب افزایش رضایت کارکنان می گردد.

   در شرایط اقتصادی نامطلوب که علاوه بر افزایش بهای کالا و تجهیزات مورد نیاز، جریان نقدینگی سازمان ها نیز دچار مشکل می شود، ایجاد تناسب بین دو معیار کیفیت و هزینه، به گونه ای که منجر به انتخاب اقتصادی ترین گزینه ی ممکن شود، نقش به سزایی در کاهش هزینه های مصرف مواد و کاهش ضایعات و در نتیجه بهبود بهره وری در فرآیند تولید و یا ارائه ی خدمات خواهد داشت.

کیفیت

نقش کیفیت در بهینه سازی فرآیند تدارکات و خرید

   در فرآیند خرید باتری های صنعتی، پارامتر “طول عمر” به عنوان یکی از مشخصه های اصلی کیفیت باتری شناخته می شود. در کنار این عامل، از پارامتر “قیمت” نیز به عنوان یکی از مولفه های موثر بر ساختار هزینه ی مالکیت کل یاد می شود. به جهت یافتن نقطه ی بهینه ی خرید، می توان از شاخص کلیدی “استهلاک سالیانه ی باتری” که از نسبت قیمت (بر حسب ریال) به طول عمر (بر حسب سال) به دست می آید، استفاده نمود.

استهلاک سالیانه ی باتری   در حقیقت مفهوم استهلاک سالیانه ی باتری این است که در طول یک سال به چه میزان از ارزش اسمی باتری خریداری شده، کاسته می شود. یا به عبارت دیگر برای مالکیت باتری یاد شده، در هر سال به چه میزان هزینه می شود. پر واضح است که هرچه باتری خریداری شده استهلاک سالیانه ی کم تری داشته باشد، کالای اقتصادی تری محسوب می شود.

راهنمای خرید کالای اقتصادی

راهنمای فرآیند تدارکات و خرید

   معیار استهلاک سالیانه ی باتری، می تواند شاخص خوبی برای مصون ماندن مدیران و کارشناسان تدارکات از تله ی تفکر تک بعدی در هنگام خرید، به خصوص در شرايط اقتصادی نامطلوب باشد. در حقيقت اين معیار ابزار خوبی برای توانمند سازی مدیران تصميم گیرنده در جهت تشخیص و ایجاد تفکیک میان کالای اقتصادی از کالای صرفا ارزان قیمت است.

   بررسی های انجام شده بر روی گزارشات 3 سال اخیر شرکت های ارائه کننده ی خدمات تعمیر و نگهداری UPS، نشان داده است که باتری های با کیفیت بالاتر در هنگام خرید تنها 30% قیمت بالاتری دارند، اما به طور متوسط طول عمر آن ها 2/5 برابر باتری های با کیفیت کمتر است. در نتیجه این باتری ها با استهلاک حدود 50% کمتر نسبت به باتری های ارزان قیمت، موجب 50% صرفه جویی در هزینه تامین باتری های سازمان می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *