خرابی باتری یو پی اس

خرابی باتری یو پی اس یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که ممکن است برای سیستم‌های یو پی اس اتفاق بیفتد. به طور کلی عمر مفید یک باتری یو پی اس باکیفیت در صورتی که به خوبی از آن نگهداری شود، حدود ۴-۵ سال می‌باشد.

علت خرابی یو پی اس

علت خرابی یو پی اس

در شرایطی که برق شهر قطع می‌شود، باتری یو پی اس توان الکتریکی سیستم را در موقعی که سیستم شارژ فعال نیست، تامین می‌کند. نشانه‌هایی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید به خرابی باتری UPS پی ببرید. این نشانه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد.

  • عدم شارژ باتری
  • روشن نشدن UPS
  • عدم ارائه بک آپ
  • روشن نشدن چراغ هشدار
  • دریافت پیام خطا
  • روشن نشدن چراغ تعویض باتری

در صورتی که هر یک از این علایم را مشاهده کردید، بدانید که قطعا مشکلی وجود دارد.

خرابی ups

خرابی ups

دلیل اصلی خرابی باتری یو پی اس چیست؟

برخی عوامل بر سن باتری یو پی اس تاثیرگذار هستند. در اصل طول عمر یک باتری UPS به ریزش مواد فعال صفحات باتری یو پی اس که به دلیل انقباض و انبساط این صفحات که در مدت زمان فرآیند شارژ و دشارژ به وقوع می‌پیوندد، وابسته است. عواملی مانند دمای بالا، دشارژ طولانی مدت و لرزش به تخریب سریع‌تر این باتری‌ها می‌انجامد که به تشکیل رسوب و اتصال کوتاه منجر می‌شود.

سولفاته شدن علت دیگری است که باعث تخریب باتری یو پی اس می‌شود. وقتی باتری یو پی اس برای مدت زمان بیشتر از ۶ ماه در مکانی قرار بگیرد و انبار شود، سولفات سرب به سخت و چگال شدن صفحات منجر می‌شود و توانایی شارژ شدن باتری یو پی اس کمتر شود. به طوری که ممکن است قابلیت شارژ به طور کامل از بین برود و باتری یو پی اس به طور کامل از کار بیفتد.

برخی دلایل خراب شدن باتری یو پی اس

برخی موارد باعث کاهش عملکرد باتری یو پی اس می‌شود ، این موارد به طور خلاصه شامل موارد زیر می‌باشد.

۱- قرار گرفتن در دمای غیر مناسب

یکی از موارد بسیار مهم در استفاده بهینه از باتری، استفاده از این نوع باتری‌ها در دمای مناسب محیط است. اگر باتری در دمای ایده آل قرار نگیرد عمر باتری کاهش می‌یابد و در مدت زمان طولانی باتری خراب می‌شود. به عنوان مثال بهترین دما برای ماندگاری بهتر باتری‌های سیلد لید اسید (SEALED LEAD ACID ) دمای 20 الی 30 درجه است.

۲- زیاد از حد شارژ کردن باتری ups

اگر باتری ups بیش از حد شارژ شود، کارایی خود را از دست داده و خراب می‌شود. در صورت شارژ کردن زیاد، ولتاژ بیش از حد به باتری متصل می‌شود و با ورود جریان زیاد به باتری، دمای داخلی باتری افزایش می‌یابد و در نتیجه گاز از طریق سوپاپ خارج شده، سپس شبکه الکترود مثبت دچار خوردگی شده و باتری به‌شدت دچار آسیب می شود.

علائم خرابی یو پی اس

علائم خرابی یو پی اس

۳- دشارژ بیش از حد باتری (Over discharger)

دشارژ بیش از حد باتری یکی دیگر از دلایل خرابی باتری یو پی اس است که منجر به سولفات شدن سرب و بالا رفتن مقاومت داخلی باتری می‌شود. توجه داشته باشید که با در اختیار داشتن یوپی اس مناسب می‌توانید میزان دشارژ باتری را کنترل کنید. یعنی UPS به طور کامل باتری را دشارژ نمی‌کند و مطابق با استانداردها، بعد از آلارم اخطار به USER سیستم را متوقف می‌کند.

۴- ریپل برق متناوب (AC)

به ولتاژ متناوبی که بر روی شارژر برق به طور مستقیم قرار بگیرد، ریپل برق متناوب می‌گویند. توجه داشته باشید که برق متناوب به هیچ وجه به باطری وارد نشود، زیرا به کاهش عمر مفید باتری منجر می‌شود؛ ضمن این که بر روند کار باتری نیز تاثیر نامطلوبی برجای می‌گذارد.

۵- اتصال کوتاه سر باتری یو پی اس

زمانی که دو قطب مثبت و منفی باتری توسط یک رسانا به هم وصل شوند به آن اتصال کوتاه باتری می‌گویند. این اتصال به دلیل اثرات مخرب در باطری در برخی مواقع باعث قطع مدارات داخلی باتری می‌شود. در این حالت باتری آسیب دیده و خراب شده است. این خرابی قابل تعمیر نمی‌باشد. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل لازم است باتری در یک محفظه خاص که به آن کابینت باتری گفته می‌شود، نگهداری شود؛ دقت کنید تا از قرار گرفتن وسایل رسانا و فلز در نزدیکی باتری خودداری شود.

خراب شدن باتری یو پی اس

خراب شدن باتری یو پی اس

روش تشخیص خرابی باتری یو پی اس

برای تشخیص خرابی باتری یو پی اس آسان‌ترین روش این است که ورودی برق شهر یو پی اس را قطع نماییم. اگر یو پی اس بتواند در این شرایط برق خروجی را تامین کند، به این معنا است که باتری‌ها سالم هستند.

اما اگر باتری‌ها برای مدت زمان کمی برق را تامین کنند یا اصلا نتوانند برق را تامین نمایند، مشخص می شود که باتری خراب است. ولی اصولی‌ترین روش برای تشخیص خرابی باتری یو پی اس این است که با استفاده از باتری تستر، باتری‌ها بررسی و تست شوند.

باتری‌ها به مرور زمان ولتاژ خود را از دست می‌دهند، در نتیجه ولتاژ کمتری در خود ذخیره می‌کنند که گفته می‌شود باتری خراب شده و باید تعویض شود.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره یو پی اس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *