باتری‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند و در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع نقش باتری این است که انرژی را در خود ذخیره کند که در ابتدا این انرژی به شکل شیمیایی ذخیره شده و در حین تخلیه به شکل الکتریکی در می‌آید. باتری‌ها در دستگاه‌های یو پی اس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و آن‌ها را تغذیه می‌کنند.

باتری یو پی اس (UPS)

باتری‌های مصرفی در ups به عنوان باتری‌های اسید سرب (lead – acid) نیز شناخته می‌شوند، این باتری‌ها علاوه بر صرفه اقتصادی از طول عمر بالا برخوردار هستند. در اصل بخش زیادی از باتری‌های یو پی اس از سرب ساخته شده و قیمت باتری ups به دلیل استفاده آن از ماده سرب متغیر است. ساختار و محفظه باطری یو پی اس به شکلی است که احتمال نشتی اسید باطری به حداقل یا حتی به صفر می‌رسد.

انواع باتری یو پی اس

در حقیقت دو نوع باتری یو پی اس وجود دارد که شامل باتری نیکل کادمیوم و سرب اسیدی است.

باتری های سرب اسیدی

سرب-اسید (Lead Acid) رایج‌ترین نوع باتری مورد استفاده در سیستم‌های یو پی اس مدرن می‌باشند که از قابلیت شارژ برخوردار هستند. معمولاً به منظور ذخیره انرژی خورشیدی از این نوع باتری‌ها استفاده می‌کنند. این باتری‌‌ها از توانایی تولید جریان زیاد برخوردار هستند و در اتومبیل‌‌ مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. در صورتی که باتری از کار بیفتد، قابل بازیافت است.

باتری نیکل-کادمیوم

در این نوع باتری، از نیکل اکسید هیدروکسید و کادمیوم فلزی به عنوان الکترود استفاده می‌کنند. در صورتی که باتری نیکل-کادمیوم استفاده نشود، می‌تواند ولتاژ و شارژ الکتریکی را ذخیره کند. از ویژگی‌های استفاده از این باتری می‌توان به برخورداری از چرخه طول عمر خوب در درجه حرارت پایین اشاره کرد.

باتری ماشین

باتری ماشین از جنس باتری سربی – اسیدی با ولتاژ ۱۲ می‌باشد. به باتری خودرو، باتری معلق در مایع نیز می‌گویند. عملکرد این باتری‌ها به این صورت است که نیروی الکتریسیته از طریق واکنش اسید سولفوریک بر روی صفحات سربی که در مایع معلق است، تولید می‌شود.

باتری یو پی اس

باتری یو پی اس

تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین در چیست؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای کاربران مطرح شود این است که چه تفاوتی بین باتری ماشین و باتری ups وجود دارد؟ آیا این دو باتری فعالیت مشابهی انجام می‌دهند؟ آیا این امکان فراهم است که از باتری ماشین در دستگاه یوپی اس استفاده کرد؟ در این نوشته با معرفی باتری ups و باتری ماشین به بررسی شباهت و تفاوت اساسی میان آن دو می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

تفاوت زیادی بین باتری ماشین و باتری یو پی اس یا همان باتری پنل خورشیدی وجود دارد. برای درک بهتر این تفاوت، ابتدا بهتر است با نحوه کار هر یک از این باتری‌ها آشنا شوید.

نحوه کار باتری ها

باتری ماشین به منظور تامین مقدار زیادی از جریان‌ها برای مدت زمان بسیار کوتاه، جهت راه اندازی موتور وسیله نقلیه طراحی شده‌اند. در اصل هدف از باتری ماشین این است که یک بار در زمان شروع به کار موتور، آن را روشن نماید؛ به باتری ماشین، باتری استارتی نیز گفته می‌شود.
باطری‌های یو پی اس (UPS) که به عنوان پشتیبان باتری نیز شناخته می‌شوند، با این هدف ساخته شده‌اند تا مقدار کمی از جریان را به طور پیوسته برای مدت زمان طولانی تر در اختیار ما قرار دهند.

یو پی اس

یو پی اس

به طور تقریبی بیشتر تجهیزات برقی که در اطراف خود مشاهده می‌کنید با جریان AC کار می‌کنند، یو پی اس ها نیز از این توانایی برخوردار هستند که جریان DC را به جریان AC تبدیل کنند. در نتیجه باطری‌های یوپی اس در مدت زمان بسیار طولانی خالی می‌شوند.
اگر بخواهیم بین ساختار باتری‌های یو پی اس و باتری ماشین مقایسه ای انجام دهیم به این نتیجه می‌رسیم که باتری‌های UPS از پتانسیل بسیار پایین‌تری برخوردار هستند. هزینه ساخت و تولید باتری UPS در مقایسه با باتری ماشین بیشتر است در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارند.

باتری خودرو از تعداد زیادی ورق نازک تشکیل شده که در نتیجه این باتری‌ها سطح بالایی از صفحات را برای واکنش با الکترولیت فراهم می‌کند تا سریعا جریان راه اندازی به میزان بیشتری تولید شود. ولی باتری‌های یو پی اس از تعداد کمتری از صفحات تشکیل شده‌اند که این امر باعث افزایش حجم الکترولیت‌ها و ایجاد واکنش شیمیایی آرام‌تر می‌شود. این باتری‌ها یک مقدار ثابت از جریان را برای مدت زمان طولانی فراهم می‌کنند شاید همین موضوع علت نام‌گذاری آن‌ها به باتری‌های دیپ سایکل (چرخه عمیق) باشد. تامین این جریان ثابت مستلزم هزینه زیادی است که این موضوع باعث قیمت بالای باتری یو پی اس در برابر باتری ماشین می‌شود.

عمرباتری

در باتری‌های یو پی اس یا همان باتری های پنل خورشیدی، به صفحات باتری در شرایط تخلیه آسیب جدی وارد نمی‌شود ولی در باتری ماشین در صورت تخلیه کامل باتری، انرژی ذخیره شده در آن رفته رفته کم می‌شود؛ این موضوع باعث می‌شود صفحات سرب آسیب می‌بینند و در نهایت عمر باتری ماشین کاهش یابد. عمر باتری‌های یو پی اس حدود 3 تا 5 سال است در حالی که عمر باتری ماشین کمتر از این مقدار می‌باشد.

قیمت باتری

درست است که قیمت باتری یوپی اس نسبت به باتری ماشین بیشتر است، ولی از نظر اقتصادی استفاده ار آن به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، مقرون به صرفه‌تر است.

باتری UPS

باتری UPS

آیا استفاده از باتری ups به جای باتری خودرو مشکلی ایجاد می‌کند؟

باتری ماشین و باتری ups هر دو ولتاژ 12 ولت دارند، این در حالی است که ساختار و عملکرد این دو با هم کاملا متفاوت است. در صورتی که از باتری ups به جای باتری ماشین استفاده شود، قطعا مشکلات و خسارت‌های جبران ناپذیری را ایجاد کند. به عنوان مثال در صورت گرم شدن زیاد باتری خودرو، ممکن است منفجر شدن باتری اتفاق بیفتد. این موضوع به دلیل نشت گاز هیدروژن قابل اشتعال از باتری ماشین ایجاد می‌شود.
در صورت استفاده از UPS در خودرو، با توجه به این که اسید باتری موجود در باتری خودرو از هیچ محافظی برخوردار نیست، اگر در دستگاه یوپی اس نصب شود، به بیرون نشت می‌کند که این موضوع خصوصا در محیط بسته بسیار خطرناک است.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، بهتر است از هر یک از این باتری‌ها در مکان مناسب خودشان استفاده شود. درست است که هر دوی آن‌ها از ولتاژ یکسانی برخوردار هستند اما ساختار و عملکرد آن‌ها با هم متفاوت است. در صورت استفاده نادرست، مشکلات جدی را به وجود خواهد آورد که آسیب‌ها و خسارت‌های آن می‌تواند جبران ناپذیر باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *