یو پی اس در دیتا سنتر

مرکز داده یا دیتاسنتر در حقیقت مجموعه‌ای متشکل از سرویس‌ دهنده‌ها، تجهیزات الکترونیکی، زیرساخت‌های ارتباطی و امنیتی است که به منظور ارائه، ذخیره و پشتیبانی از سرویس‌های مبتنی بر شبکه (مانند اینترنت، اینترانت واکسترانت) مورد استفاده قرار می‌گیرند. مرکز داده از این توانایی برخوردار است که به صورت یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره و نگهداری داده، مرکز جمع آوری داده و یا تمامی آن‌ها عمل کند. در این مقاله با کاربرد UPS در دیتاسنتر ها آشنا می شوید.

مراکز داده یا دیتاسنترها

مراکز داده یا دیتاسنترهای بزرگی در سراسر شبکه اینترنت مشغول سرویس‌دهی هستند که برخی از آن‌ها برای استفاده تجاری درون سازمانی و برخی دیگر در اینترنت به صورت تجاری یا عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یو پی اس در دیتاسنتر

یو پی اس در دیتاسنتر

چرا بهتر است از یو پی اس (UPS) استفاده کنیم؟

برق شهری از اطمینان پذیری بالایی برخوردار نیست و ممکن است گاهی برخی مشکلات سبب قطع شدن آن شود. در نتیجه بهتر است از دستگاه‌هایی ایمن استفاده کنیم تا این اطمینان پذیری را به مقدار بالایی برساند.

متخصصان برق توصیه  می‌کنند برای برطرف کردن این مشکل از دستگاه‌هایی به اسم یو پی اس استفاده شود. UPSها از توان چند صد ولت آمپر تا چند میلیون ولت آمپر بهره‌مند هستند و انتخاب آن با توجه به نوع تجهیزات مورد استفاده ما، ممکن است متفاوت باشد.

چرا استفاده از یو پی اس (UPS) برای دیتا سنتر ضروری است؟

دیتاسنتر‌ها، تجهیزات اصلی و مهم هر سازمان را دریافت، نگهداری و پشتیبانی می‌کنند و تمامی سرویس‌های ارائه شده در آن‌ها باید دقیق، مطابق با برنامه و بدون کوچکترین وقفه باشد تا تبادل، مدیریت و استفاده از داده‌ها با بیشترین کارایی انجام شود.

از سویی دیگر، با توجه به حساسیت سرورهای کامپیوتری و دیتاسنترها، با از کار افتادن آن‌ها، احتمال از بین رفتن اطلاعات کل مجموعه یا سازمان وجود دارد، استفاده از دستگاه UPS یا یک منبع تغذیه برق اضطراری می‌تواند از سرور و تجهیزات شبکه در برابر خطرات و آسیب‌های احتمالی محافظت نماید.

حساسیت بالای دیتا سنتر ها

دیتاسنتر و تجهیزات کامپیوتری از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در صورت قطعی و نوسات برق ناشی از اختلالات بیشترین خرابی و خسارت را متحمل می‌شوند. احتمال قطعی و ناگهانی برق می‌تواند عملکرد مطلوب آن‌ها را با اختلال و مشکل مواجه کند؛ حتی این قطع برق می‌تواند باعث از کار افتادن سرورها نیز شود. در صورت قطع  و وصل شدن برق ورودی سرور بخشی از power این دستگاه دچار اختلال خواهد شد که این موضوع علاوه بر قطع تمامی وب سایت‌ها باعث ایجاد خسارت های دیگری نیز می‌شود؛ اگر سیستم از نظر سخت افزاری خراب شود تعمیر یا جایگزین کردن آن بسیار گران و هزینه‌بر خواهد بود. زیرا تجهیزات کامپیوتری و دیتاسنترها گران هستند و هر گونه اختلال در آن‌ها خسارات جبران ناپذیری به بار می‌آورد.

یو پی اس

یو پی اس

مهم‌ترین وظیفه سرور این است که همیشه در دسترس باشد. بدین منظور سرورها در 24 ساعت شبانه روز روشن هستند و بر اثر فعالیت آن‌ها حرارت زیادی تولید می‌شود، سیستم‌های خنک کننده‌ای در سرورها تعبیه شده‌اند تا ضمن خنک سازی سرور، گرمای درون آن‌ها را نیز کاهش دهند. زیرا با قطع برق ممکن است به دلیل افزایش دما، سرورها از کار افتاده و خسارت‌‌های زیادی به دیتاسنتر، وب سایت‌ها و اپلیکشن‌هایی که اطلاعات مهمی بر روی سرورها قرار دارد، وارد شود.

کاربرد UPS در دیتاسنتر

UPS یک منبع تغذیه‌ انرژی بدون وقفه است که با قرارگیری در کنار سیستم مصرف کننده، در شرایط تغییرات ولتاژی شدید اعم از نویز، نوسات برقی و قطع برق، به دستگاه کمک می‌کند بدون هیچ گونه مشکلی به کار خود ادامه دهد. Upsها معمولا از یک باتری بهره مند هستند که در هنگام قطع برق یا افت ولتاژ، منبع تغذیه‌ سیستم را از برق شهری به سرعت و بدون وقفه به باتری UPS تغییر داده تا سیستم‌ها بتوانند به فعالیت خود بدون هیچ گونه مشکل ادامه دهند. در واقع Upsها جایگزین مناسبی برای شرایط بحرانی هستند.

نتیجه گیری

در صورت ایجاد اختلال در سرورهای کامپیوتری و دیتاسنترها، ممکن است مستندات و اطلاعات کل سازمان از بین برود و خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیری رخ دهد. برای رفع این مشکل لازم است ضمن بررسی و تحقیقات انجام شده، دستگاه یو پی اس (UPS) توسط سازمان‌ها و شرکت‌ها خریداری شود. به دلیل حساسیت و اهمیت دیتاسنترها، استفاه از دستگاه یو پی اس (UPS) یا سیستم تامین برق اضطراری در این مراکز توصیه می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *