قیمت یو پی اس

یو پی اس UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است. یو پی اس وسیله‌ای است که بین برق شهری و سیستم قرار‌گرفته و با بهره‌گیری از باتری، هنگام نوسان یا قطعی برق، بلافاصله سیستم برق شهری را قطع ‌کرده و برق سیستم را از باتری خود به صورت یکنواخت تأمین می‌کند. به این ترتیب یو پی اس از سیستم‌های سخت‌افزاری مانند کامپیوتر، دیتاسنتر، تجهیزات ارتباطی و هرنوع وسیله‌‌‌ی برقی، در مقابل نوسانات برق و تغییرات غیرطبیعی ولتاژ که باعث آسیب رسیدن، کاهش عمر و اختلال در عملکرد آنها می‌شود، محافظت می‌کند. برای خرید این دستگاه پارامترهایی وجود دارد که روی عملکرد و قیمت یو پی اس تاثیر گذار می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم در مورد این پارامترها صحبت کنیم.
همچنین جهت اطلاعات بیشتر در مورد یو پی اس می‌توانید به مقاله همه چیز در مورد یو پی اس مراجعه نمایید.

1. توان بار مصرفی و توان مورد نیاز و تاثیر آن در قیمت یو پی اس :

در زمان انتخاب UPS مناسب، باید توان دستگاه‌هایی که می‌خواهیم به آن وصل باشند را به صورت دقیق بدانیم. برای این منظور کافی است توان هر یک از وسایل را جداگانه و در نهایت مجموع آنها را حساب کنید.  بهتر است توان یو پی اس حداقل 25% تا 30% بیشتر از نیازهای کل ظرفیت دستگاه‌های متصل به آن باشد.

به صرفه‌تر است که برای چندین دستگاه مصرف کننده مانند کامپیوتر به جای استفاده از چند یو پی اس، یک یوپی‌اس بزرگ‌تر را انتخاب نمایید. معمولاً شرکت‌هائی که چندین کامپیوتر در یک اتاق دارند، ارتباط همه‌ی دستگاه‌ها به یک یوپی‌اس مرکزی را به صرفه‌تر می‌یابند تا اینکه یوپی‌اس‌های جدا بخرند. اما اگر کامپیوترها در چندین اتاق پخش هستند، یوپی‌اس مرکزی دیگر انتخاب معقولی نخواهد بود.

2. میزان زمان پشتیبانی یا زمان Backup :

دومین مورد تعیین کننده قیمت یو پی اس مدت زمان backup آن است. یو پی اس برای کار کردن در زمان قطعی برق ، نیاز به باتری دارد. زمان پشتیبانی یک یو پی اس، زمانی است که  باتریUPS  می‌تواند در هنگام قطعی برق شهری، برق لازم را برای فعالیت دستگاه‌های الکترونیکی تامین کند. هر چه تعداد دستگاه‌هایی که برق آن‌ها باید تامین شود بیشتر باشد،  UPS باید زمان Backup بیشتری داشته باشد. مدت زمان Backup اکثر سیستم‌های یو پی اس به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از قطع برق تا حدود ده دقیقه، از طریق انرژی ذخیره شده در باتری‌ها، برق خروجی برای مصرف‌کنندگان را فراهم کنند. این زمان باید برای shutdown نمودن کامپیوترها و جلوگیری از بین رفتن اطلاعات مناسب باشد.

یو پی اس

3. قابلیت افزودن باتری در UPS و تاثیر آن در قیمت یو پی اس

امکان افزودن تعداد باتری در UPS به دو مورد بستگی دارد:

  1. تعداد باتری قابل پشتیبانی توسط UPS
  2. اتصال باتری ها به هم موازی است یا سری

در صورت اتصال موازی، به دلیل اینکه ولتاژ ثابت می‌ماند و جریان و آمپر باتری ها با هم جمع می‌شوند، امکان افرایش تعداد باتری وجود دارد. اما اگر باتری ها به صورت سری به هم وصل باشند، امکان افرایش تعداد باتری وجود ندارد چون در این حالت آمپر باتری‌ها ثابت می‌ماند و ولتاژ آن‌ها با هم جمع می‌شود.

برای توان‌های بالا که حجم باتری زیاد بوده باید باتری ها به صورت  externalیا خارجی نصب شوند. که در این حالت برای اینکه باطری ها در محفظه ای قرار گیرند تا هم از دسترس دور باشند و هم اینکه از نظر حجمی ، فضای کمتری را اشتغال کنند، به کابینت باتری احتیاج داریم. در توان‌های پایین به منظور کم کردن فضای اشغالی و زیبایی بهتر است یو پی اس  از نوع باتری internal یا داخلی انتخاب شود.

4. انتخاب نوع یو پی اس:

مورد بعدی که روی قیمت یو پی اس تاثیرگذار است، نوع آن است. یو پی ‌اس‌های آفلاین یا Standby  و Line interactive  برای زمانی مناسب هستند که قطعی برق و در نتیجه‌ی آن از بین رفتن اطلاعات، یک مشکل عمده به حساب نمی‌آید. آن‌ها یک راه حل به صرفه برای دستگاه‌هائی مثل فاکس یا کامپیوترهای مستقل هستند. یوپی‌اس‌های Line interactive برای شرایطی که نوسانات برق بسیار رایج است مناسب هستند. در یو پی اس های Line interactive این نوسانات به جای استفاده از باتری داخلی با ترانسفورماتور رفع می‌شوند.

در توان هایی بالاتر از 10KVA باید از یو پی اس آنلاین استفاده نمود. یو پی‌ اس‌های آنلاین بهترین محافظت را ارائه می‌دهند زیرا همواره کار می‌کنند. هزینه افزوده آنها برای دستگاه‌های کلیدی که Shutdown آنها غیر قابل قبول است، ارزش دارد و معمولاً برای برنامه‌های بحرانی مثل سرور و سیستم‌های تلفن و مخابراتی پیشنهاد می‌شوند.

در مواردی که به تغییرات ولتاژ و فرکانس برق حساسیت وجود دارد ، یو پی اس های Double Conversion توصیه می شود.

قیمت یو پی اس

قیمت یو پی اس

نتیجه گیری

در این مقاله درمورد موارد و پارامترهای مهمی که روی قیمت و کاربرد یو پی است تاثیر دارند صحبت کردیم. امیدواریم با مطالعه‌ی آن بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. همچنین در صورتی که هرگونه سوالی در این مورد دارید، حتما آن را با ما در ارتباط بگذارید؛ کارشناسان ما در اولین فرصت به سوالات شمارا پاسخ خواهند داد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *